کفش فوتسال خوب

کفش فوتسال

در این مقاله ابتدا به توضیح مختصری از ورزش فوتسال می‌پردازیم. سپس برخی از ویژگی های مهم کفش فوتسال را در معرفی میکنیم و در انتها نیز اجزای مهم کفش فوتسال را با هم بررسی می‌کنیم و نکات مهمی که باید در خرید کفش فوتسال به آن دقت کنید را یادآور خواهیم شد.

فوتسال

فوتبال سالنی یا همان فوتسال ورزش هیجان انگیز و با نشاط، مملو از تکنیک ها و خلاقیت های فردی بازیکنان است. رشته ورزشی فوتسال در داخل سالن و بصورت 5 نفره انجام می شود و به دلیل کوچک بودن ابعاد زمین این بازی، بازیکنان بسیار نزدیک به هم بازی می کنند. رد و بدل کردن پاس های سریع و کوتاه، سرعت و انعطاف بدنی بالا و شوت زدن در کسری از ثانیه از لازمه های هر یک از بازیکنان فوتسال است و این مهارت فردی ، تکنیکی و سرعتی سالنی بازها است که برهیجان بازی اضافه می کند.

کشورمان در رشته فوتسال صاحب سبک بوده و همواره در رده های بالای رنکینگ جهانی قرار داشته و بازیکنان فوتسال افتخارات زیادی در عرصه جهانی برای کشورمان به ارمغان آورده اند. بازیکنانی نظیر وحید شمسایی، محمدرضا حیدریان و .. از مشاهیر شناخته شده فوتسال کشورمان در سطح جهانی هستند و بودند ستاره هایی نظیر علی کریمی که فعالیت خود را از فوتسال شروع کرده و به قله های افتخار فوتبال کشورمان رسیده و در تیم های طراز اول جهان شاهد هنرنمایی تکنیک های نابی که از آموخته های دوران بازی فوتسال بوده همگان را به وجد و تحسین وا داشته اند.

بازیکنانی نظیر وحید شمسایی، محمدرضا حیدریان و .. از مشاهیر شناخته شده فوتسال کشورمان در سطح جهانی هستند و بودند ستاره هایی نظیر علی کریمی که فعالیت خود را از فوتسال شروع کرده و به قله های افتخار فوتبال کشورمان رسیده و در تیم های طراز اول جهان شاهد هنرنمایی تکنیک های نابی که از آموخته های دوران بازی فوتسال بوده همگان را به وجد و تحسین وا داشته اند.

مهمترین ابزار بازیکن در فوتسال برای اجرای صحیح تکنیک ها، پاس کاری ها، شوت زدن ها و دویدن، کفش فوتسال استاندارد است در ادامه به ویژگی ها و استاندارد های کفش فوتسال خواهیم پرداخت.

اجاره زمین چمن در تهران

چگونه کتونی فوتسال ( سالنی) خوب انتخاب کنیم؟

کتونی های فوتسال (فوتبال سالنی) به لحاظ ساختاری کمی از کفش های فوتبال متفاوت می باشند. کتونی های فوتسال برخلاف کتونی های فوتبال فاقد هرگونه استوک (میخ) در زیره خود می باشند و زیره آنها از مواد با دوام بیشتری ساخته شده اند.

معمولا, قسمت زیره کتانی های فوتسال, والیبال و بسکتبال از مواد مشابه ای ساخته می شوند. زیره کتانی های سالنی, به منظور قابلیت چسبندگی خوب در سطوح مختلف, در طرحهای مختلفی تولید می شوند.

بطور کلی برای انتخاب یک کتانی مناسب فاکتورهای متعددی را نظیر: عملکرد, قابلیت چسبندگی, دوام, تماس و راحتی را باید در نظر داشت. در ادامه به بررسی فاکتورهایی که در انتخاب کتونی سالنی باید در نظر داشت پرداخته می شود:

 1- قابلیت چسبندگی

کتونی های فوتسال همانطور که در بالا ذکر شد, برخلاف کتونیهای فوتبال داری یکی سطح مسطح با طرحهای مختلف می باشد تا قابلیت بازی بروی سطوح مختلف از جمله پارکت را نیز دارا باشد. اینگونه از کتونی ها را همچنین می توان برای فعالیتهای ورزشی خیابانی نیز استفاده نمود.

از آنجائیکه فوتسال ورزشی سریع و پر تحرک می باشد, به گونه ایکه باید بتوان حرکات مختلف تکنیکی را در محیطی نسبتا کوچک انجام داد, لذا چسبندگی اینگونه از کفش ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. البته باید این چسبندگی به میزانی باشد که بروی انعطاف پذیری کفش تاثیر منفی نگذارد.

2- مواد اولیه در کفش فوتسال

مواد بکار رفته در کتونی نقش بسیار تعیین کننده ای در عملکرد و دوام کفش ایفاء می کند. بطور کلی از دو نوع چرم طبیعی و مصنوعی در ساخت کتونهای فوتسال استفاده می شود. مواد ساخته شده از چرم طبیعی منعطف تر و نرم تر از چرم مصنوعی می باشند و خیلی راحت به قالب پا در می آیند, اما دوام کمتری در مقایسه با چرم مصنوعی دارند.

از جمله مواد چرم طبیعی می توان به چرم کانگورو, چرم گوساله و Suede leather اشاره نمود. از طرفی دیگر مواد چرم مصنوعی سبکتر, نازکتر و دوام بیشتری در مقایسه با چرم طبیعی دارند.

3-  پست بازیکن فوتسال

سبک بازی و پست بازی ورزشکار نیز در انتخاب نوع کتونی سالنی تاثیر گذار می باشد. بعنوان مثال افرادی که در خط حمله بازی می کنند, به این دلیل که تمرکز بیشتری بروی گل زدن دارند, کتونی با رویه کفش مسطح و با بند کم را ترجیح می دهند. این مسئله همچنین باعث تسهیل در دریبل زدن حریف مقابل می شود.

از طرف دیگر, بازیکنی که در خط دفاع بازی می کند به این دلیل که در مقابل حملات حریف و تغییر جهت ها و برخوردهای ناگهانی قرار می گیرد, کتونی با طول عمر و ساپورت بیشتر و همچنین یک کتانی مقاوم در برابر حرکتهای عرضی را ترجیح می دهد.

همچنین یک دروازه بان, به دلیل حرکتهای عرضی زیاد در طول دروازه, یک کتانی مقاوم در برابر حرکتهای عرضی را ترجیح می دهد.

4- با دوام بودن کفش فوتسال

دوام کتونی های سالنی به مواد بکار رفته در زیره و رویه کفش و میزان کارکرد کفش بستگی دارد. عموما, زیره کتانی های فوتسال دارای دوام زیادی می باشند. اگر از کتونی های سالنی در مصارف خیابانی استفاده می کنید, نباید انتظار طول عمر بیشتری از آن داشته باشید.

طول عمر یک کفش بستگی به تعداد جلساتی که در ماه تمرین می کنید دارد. اگر بطور تفریحی هفته ای یکبار از کتونی های سالنی برای فوتسال استفاده می کنید, می توان گفت که کفش برای یک یا دو فصل و شاید بیشتر دوام خواهد آورد.

5-  وزن کفش

بطور کلی کتونی های فوتسال از کتونی های فوتبال سنگین تر می باشند. عموما یک کفش ایده آل بین 220 تا 230 گرم وزن دارد.

7- امکان تنفس پا ها

با توجه به تحرک زیاد در ورزش فوتسال و احتمال تعریق پا در حین بازی, مسئله تنفس پذیری و تهویه کفش از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. عموما, مواد سبکتر دارای قابلیت تهویه بهتری می باشند. بعضی از کتونی های فوتسال را نیز به منظور تهویه بهتر بصورت ساختار مشبک تولید می کنند.

برای رزرو سالن های فوتسال تهران متن را لمس کنید.

اجزای تشکیل دهنده کفش فوتسال

کفش فوتسال از 15 جزء تشکیل شده است.

آستر :

تکه پارچه نرمی که در درون کفش به جهت بالا بردن میزان راحتی پا در داخل کفش قرار داده می شود.

بند کفش :

در قسمت رویه کفش تعبیه شده و برای محکم نمودن کفش در پای بازیکنان مورد استفاده قرار می گیرد.

پنجه کفش :

این قسمت به جهت اینکه بازیکن همواره در حال دویدن است و پاها نیاز به انعطاف در داخل کفش دارند در کفش نصب می شود.

کلاهک سر پنجه کفش : این تکه به جهت تقویت قسمت جلوی نوک کفش بر روی آن نصب می شود.

رویه کفش :

این قسمت معمولا از چرم طبیعی و یا چرم مصنوعی تهیه و ساخته وبر روی کفش نصب می شود.

زیره کفش :

شامل سه قسمت داخلی، بیرونی و میانی است که در کفش فوتسال از نوع نازک تر آن به جهت سبک شدن کفش استفاده می شود.

پاشنه کفش(پنل) :

این قسمت بخشی از کفش است که برای محافظت از پاشنه پا در کفش مورد استفاده قرار می گیرد.

طوق : این قسمت به شکل پد است که جهت راحتی و حفاظت از قوزک پا در کفش نصب می شود.

زبانه کفش :

این قسمت از یک لایه نازک پد تهیه شده که یه سبب احساس لمس توپ با کفش نصب می شود.

کفی کفش :

این قسمت جزء قسمت لایه درونی کفش است که برای راحتی پا و حمایت از قوس داخل پا در هنگام بازی در کفش نصب می شود.

قالب زیره کفش : در قسمت زیر کفی کفش قرار می گیرد و شکل ظاهری کفش را مشخص می کند.

لایه میانی زیره کفش :

بین کفی کفش و قسمت بیرونی زیره کفش قرار میگیرد و جذب فشار در هنگام دویدن را انجام می دهد.

محافظ پاشنه :

این جزء از جنس پلاستیک است و حفاظت پاشنه و قوزک پا را انجام می دهد.

پوسته خارجی زیره کفش :

قسمتی است که کف زمین در ارتباط است که در ساختار کفش فوتسال نقش کلیدی را دارد و وظیفه این قسمت ایجاد چسبندگی مناسب کفش با سطح زمین است.

عاج کفش :

این قسمت برجستگی های موجود بر زیر کفش است که در باید مانع از لغزیدن و سر خوردن ورزشکار در هنگام بازی شود.

امتیاز
برای امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[جمع: 1 میانگین: 5]
برای اشتراک گذاری کلیک کنید:

2 نظر

  • بهرام

    گران است و پول نداریم
    مجبوریم با همون آل استار ها بسازیم

    • فیروزه

      با آل استار فوتسال بازی کردن سخت نیس؟ 🙂

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.

Exclamation Triangle Check code