چگونه کمتر غذا بخوریم؟

حالاورزش - چگونه کمتر غذا بخوریم؟

یکی از مهم ترین مسائلی که در حین کاهش وزن مطرح است، این است که چگونه کمتر غذا بخوریم. معمولا افرادی که قصد کاهش وزن دارند، به وسیله ورزش و فعالیت بدنی کالری مصرفی خود را افزایش می‌دهند اما مهم است که بتوانیم کالری دریافتی خود را نیز کاهش دهیم. در این مقاله از بلاگ حالاورزش، به بررسی این مساله پرداخته ایم.

ریکاوری به کمک استخر و ورزش های آبی

چگونه کمتر غذا بخوریم - ریکاوری به کمک استخر و ورزش های آبی - HalaVarzesh

یکی از مهم ترین راه ها برای اینکه کمتر غذا بخوریم ، انجام ریکاوری برای بدن بعد از ورزش است. حتما بعد از انجام ورزش از استخر و انواع ورزش های آبی بهره بگیرید تا هم خستگی ورزش را از تن به در کنید ، هم ریکاوری مناسبی انجام دهید و هم بدن آب از دست رفته را تا حدی بازیابی کند و به اصلاح هیدراته باشید.

مشاهده استخر های و سایر امکانات ورزش های آبی در سامانه حالاورزش

تغییر در ظروف غذایی

استفاده از ظروف غذایی کوچکتر - HalaVarzesh

تغییر در رنگ و اندازه ظروفی که با آن غذا میخورید در حجم غذایی که میخورید بسیار موثر است. مثلا ظروف آبی یا دیگر رنگ ها با طبع سرد را انتخاب کنید. این کار در کاهش اشتها موثر است. همانگونه که رنگ های اشتها آور مثل نارنجی و قرمز در افزایش حجم غذای مصرفی موثر است، رنگ هایی با طبع سرد نیز در کاهش اشتها موثرند.
همچنین استفاده از ظروف کوچکتر (مثل قاشق کوچکتر، بشقاب کوچکتر و …) این حس را به مغز القا میکند که حجم بیشتری غذا خورده است. از لحاظ روانی زمانی که نیاز است سر سفره باشید، حدود 20 دقیقه است و پس از آن از لحاظ ذهنی سیر خواهید بود. یعنی مغز زمان بیست دقیقه را برای غذا خوردن در نظر گرفته است و بعد از 20 دقیقه دیگر نیازی به غذا خوردن نمیبیند و اعلام سیری خواهد کرد.

رعایت ساعت بیولوژیکی بدن و انجام خواب مناسب

خواب مناسب - HalaVarzesh

یکی از مهم ترین موارد در کننترل حجم غذای مصرفی، انجام خواب مناسب است. اگر خواب شبانه شما کافی نباشد، در طول روز کالری بیشتری مصرف خواهید کرد. معمولا زمانی که خواب کافی ندارید، عصر ها را گرسنه تر سپری میکنید و این باعث می شود که به سمت جبران این گرسنگی رفته و در نهایت غذای بیشتری میل نمایید.

شروع با غذا های سالم تر

چگونه کمتر غذا بخوریم - سالاد و غذاهای سالم - HalaVarzesh

در پاسخ به سوال «چگونه کمتر غذا بخوریم ؟»، میتوان گفت که سعی کنید همیشه وعده غذایی خود را با غذا های سالم تر مثل ماست، سالاد و … آغاز کنید. این مواد غذایی عمدتا دارای فیبر فراوان بوده و باعث می‌شوند که حجم معده تا حدی اشغال شود. از سوی دیگر زمان 20 دقیقه ای که مغز برای سر سفره نشستن می‌طلبد، تا حدی با مصرف غذا های کم کالری اشغال شده و همین مساله باعث کاهش کالری دریافتی خواهد شد.

سبک غذا خوردن را تغییر دهید.

حتما سعی کنید غذا را با آهستگی و طمانینه میل نمایید. آهسته خوردن غذا به مغز و معده کمک میکند تا حجم غذای مصرفی را به خوبی بسنجند.

از سوی دیگر در هنگام غذا نفس عمیق بکشید تا به فرآیند تشخیص مغز و معده کمک کنید تا از این طریق بتوانید آن ها را در تشخیص درست موفق کرده و کمتر غذا بخورید.

با دست مخالف خود غذا بخورید

تحقیقات نشان داده است که غذا خوردن با دست مخالف تا 30 درصد حجم غذای مصرفی را کاهش می‌دهد. هنگامی که با دست مخالف غذا میخورید، تسلط بر بشقاب را کاهش پیدا میکند. به همین دلیل زمان بیشتری میل کردن غذا صرف میکنید و در نهایت این مساله باعث کاهش حجم غذای مصرفی می‌شود.

امتیاز
برای امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[جمع: 0 میانگین: 0]
برای اشتراک گذاری کلیک کنید:

3 نظر

 • گامبو

  من همین الان که این مقاله رو خوندم گرسنم شد :)))))))

  • فیروزه

   بر افکار خود غلبه کنین :))
   البته بی دلیل و ساعات طولانی گشنه نگه داشتن خودمون هم طبق تحقیقات باعث چاقی میشه
   چون از قند و کربوهیدات ذخیره شده در بدن تغذیه میشه و باعث میشه شما بیشتر غذا بخورین

 • چاقی یک فرهنگ زندگیه

  من واقعا این مشکل رو داشتم همیشه. مرسی از مطلب خوبی که منتشر کردین برامون.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.

Exclamation Triangle Check code