معیارهای انتخاب مربی ورزشی

معیارهای انتخاب مربی ورزشی

مطمئناً شما توی هر رشته ورزشی که وارد شوید نیاز به یک مربی خوب دارید که هم بتواند استعداد شما را در آن رشته شکوفا کند و هم انگیزه و شور ورزش را در وجود شما افزایش دهد پس مطمئناً معیارهای انتخاب مربی ورزشی بسیار مهم و حیاتی میباشد.
حتی اگر شما یک ورزشکار حرفه ای باشید و سالها تجربه در رشته ورزشی خود داشته باشد باز هم نیاز به یک مربی کاربلد خواهید داشت که هم از افت شما جلوگیری کند و هم راه را برای موفقیت های شما هموارتر سازد.
بسته به نوع ورزشی که شما انجام میدهید مربی ممکن است بصورت خصوصی و فقط با شما تمرین کند و یا بصورت تیمی با شما و هم تیمی هایتان وهر کدام از این مربیان ویژگیها و خصوصیات خاص خود را خواهد داشت.

چگونه یک مربی خوب انتخاب کنیم ؟

بسیار خب، شما آماده هستید تا یک برنامه‌ی ورزشی را شروع کنید، ولی نمی‌دانید که طبق چه ملاک‌هایی یک مربی برای خودتان یا تیمتان انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید؟ در این مطلب ما دقیقاً به همین موضوع پرداخته ایم. یک مربی می‌تواند چندین کار برای شما انجام دهد.
آن‌ها می‌توانند مطابق با اهداف شخص شما و یا تیمتان برنامه‌ی ورزشی خاصی را برای شما طراحی کنند. و به شما راه و روش صحیح تمرینات را آموزش م‌دهند تا فعالیت‌هایتان بالاترین بازدهی را برای شما و تیمتان داشته و در حین انجام آن‌ها به خودتان صدمه نزنید.
پس اگر بدنبال این هستید که یک مربی را استخدام کنید، این دستورالعمل را بخوانید تا دلهره‌ی این کار را برایتان کم کند.

۱. رزومه او را بررسی کنید

این دیگر گفتن ندارد، اما چرا نباید به سراغ مربی ای بروید که رزومه خوبی ندارد؟ این کار دقیقاً مثل این می‌ماند که یک گیاه‌خوار را استخدام کنید تا به شما شکار یاد دهد! این انتخاب هیچ معنی ای ندارد. اگر مربی شما رزومه خوبی نداشته باشد، یکی از این دو اتفاق خواهد افتاد، یا اینکه نظرات و توصیه‌هایش خوب نیست، یا اینکه او حتی نتوانسته به خودش انگیزه دهد چه رسد به شما
هر دوی این اتفاقات به شما برای رسیدن به هدفتان کمکی نخواهد بود، پس باید از خیر این شخص بگذرید و مربی ای را پیدا کنید که حداقل نصیحت‌های خودش را عملی کرده و نتیجه گرفته است.

۲. شخصیتش را بسنجید

اگر شخصیت شما و یا تیمتان با مربی انتخابی سازگاری نداشته باشد، آنقدر هم مهم نیست که مربی شما چقدر دانشمند باشد. شما ارتباط مستقیم با این شخص خواهید داشت، و امیدوارانه قرار است از او الهام بگیرید، پس اگر از این شخص خوشتان نیاید غیر ممکن است این اتفاقات رخ دهد.
وقتی با شخصی ملاقاتی داشته باشید احتمال زیاد باید شخصیت او را بشناسید، اما اگر نتوانستید شخصیتش را احساس کنید، او را در حین تمرین و فعالیت و ارتباط با مشتریان فعلی‌اش مشاهده کنید.
در ورزشهای انفرادی (غیر گروهی) اگر در حال حاضر عضویت باشگاهی که آن مربی در آن فعالیت می‌کند را داشته باشید، این کار آسان خواهد بود. شما می‌تواند از رفتار شخصی با دیگران، چیزهای زیادی از وی بفهمید. آن رفتار، رفتاری است که با شما هم صورت خواهد گرفت.

۳. سبک انگیزشی اش را بسنجید

از آنجایی که مربی‌ها شغلشان فقط یاد دادن نیست، بلکه باید در شما انگیزه هم ایجاد کنند، خیلی باید در این رابطه ماهر باشند. ممکن است به شما بگویند که در برخوردشان سبک نظامی گری دارند، شما می‌توانید این را در چهره‌ی آن‌ها بخوانید که فریاد می‌زند:
فقط یکی دیگه، یک حرک دیگه به من هدیه بده
یا ممکن است که وی، مسیر آرام‌تری را پیش بگیرد، بیشتر شبیه هلهله‌چی‌هایی که در مسابقات ورزشی تیم‌ خود را تشویق می‌کنند
قسمت مهم‌اش اینجاست: با خودتان روراست باشید که چه سبکی از ایجاد انگیزه بیشتر برای شما کارساز است. اگر نیازمند وجود کسی هستید که شما را به انجام بهترین کارتان مجبور کند، پس نباید در حق خودتان هیچ کوتاهی کنید، باید شخصی را انتخاب کنید که می‌تواند در طول مسیر دست شما را بگیرد. البته اگر ایده‌ی تمرین کردن با شخصی که به شما سخت می‌گیرد باعث شود که شما کم کم ورزش را ترک کنید، آنگاه با اینکار به خودتان هیچ کمکی نکرده‌اید.

۴. در مورد گواهینامه‌هایش بپرسید

علاوه بر شخصیت و سبک ایجاد انگیزه، مطمئناً می‌خواهید بدانید شخصی که بعنوان مربی شخصی استخدامش کرده‌اید، می‌داند چه کار می‌کند
در کل، استخدام یک حرفه‌ای که قرار نیست چیزی بیش از آنچه خودتان هم می‌توانید، به شما بدهد، چه دلیلی دارد؟ بعلاوه اگر وی دانش آنچه انجام می‌دهد را نداشته باشد، حتی می‌تواند باعث آسیب رساندن به شما شود، که اصلاً خوب نیست.اگرچه که داشتن مجوز یا گواهی مربی‌گری برای یک مربی خوب بودن الزام نیست، با اینحال بسیار توصیه می‌کنیم که با اشخاصی که فاقد چنین گواهینامه‌هایی هستند کار نکنید.

اگر یک مربی، محل کار شخصی دارد، احتمالاً می‌توانید اعتبارات و گواهی‌های وی را نصب شده بر دیوار بیابید. اگر چیزی ندیدید، از وی بخواهید که آن‌ها را به شما نشان دهد تا مطمئن شوید که وی یک مربی معتبر است.

۵. دنبال چند معرف باشید

اگر می‌خواهید در مورد پیدا کردن یک مربی معتبر و واجد شرایط، کاری کامل انجام دهید (کاری که باید هرگاه می‌خواهید شخصی را برای خدماتی استخدام کنید انجام دهید) باید چند معرف از وی بخواهید. اگر مربی مورد نظر، مربی خوبی باشد، مشتریان فعلی و گذشته‌اش مایل خواهند بود تا از وی تعریف و تمجید کنند.

مربی بدنسازی

مربیان بزرگ پژوهشگر و باهوش هستند
مربیان بزرگ جسارت دارند
مربیان بزرگ در هنر برقراری ارتباط استاد اند
مربیان بزرگ تیمشان را هدایت می کنند

مربیان می بایست ویژگی هائی را که می کوشند به تیم شان تزریق کنند، در اختیار داشته باشند. برای نمونه اگر شما از اعضاء تیم می خواهید که متکی به نفس، خوددار و منظم باشند، در وهله نخست باید همه این ویژگی ها را خود دارا باشید. یکی از نیرومندترین ابزارهائی که شما می توانید از آن بهره بگیرید، داشتن الگو است. شما بسان یک نمونه تأثیرگذار برای بازیکنان خود هستید و هر آنچه انجام دهید دیده خواهد شد.

وینس لمبوردی می گوید: رهبران ساخته می شوند، به دنیا نمی آیند. آنها دقیقاً مانند هر چیز دیگری که در این کشور با سخت کوشی پدید می آید، ساخته می شوند.

کسانی مربیگری عالی دارند که بینش قوی، شور و هیجان و توانائی متعهد ساختن صددرصد افراد را دارا بوده و برای رساندن این بینش و پندار به واقعیت، اقدام لازم را عملی کنند. مربیان بزرگ و هنر ایجاد ارتباط و انگیزش، احترام متقابل، القای اعتمادبه نفس و اشتیاق. نشان دادن و اثبات اعتبار و نیز صداقت بر پایه ای ثابت ممتازند.

در صورتی که در زمینه انتخاب یک مربی با علم و با تجربه هنوز مردد هستید . میتوانید از کارشناسان حالاورزش کمک بخواهید تا برترین مربیان ورزشی در هر رشته و مهارتی را به شما معرفی کنند و مسیر را برای موفقیت شما هموار سازند.

امتیاز
برای امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[جمع: 0 میانگین: 0]
برای اشتراک گذاری کلیک کنید:

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.

Exclamation Triangle Check code