معرفی ورزش بیلیارد

سبک 8 بال در بیلیارد

خلاصه مقاله


سبک‌های متفاوتی از بیلیارد هست که بازی و آموزش داده می‌شود. . از انواع بیلیارد می‌توان به ایتبال ( Eight Ball ) ، ناینبال ( Nine Ball ) ، اسنوکر ( Snooker ) ، بیلیارد انگلیسی ، بیلیارد آمریکایی ، بیلیارد آزاد ، بیلیارد هرمی ( Pyramid ) ، بیلیارد روسی و انواع بیلیارد نمایشی و … اشاره کرد.

این بازی در بدو شروع به عنوان یک بازی اشرافی و سلطنتی شناخته می‌شده است و فقط ثروتمندان جامعه بیلیارد باز بوده‌اند، جالب است بدانید از قرن پانزدهم بیلیارد در دنیا بازی می‌شود و امروزه به یکی از ورزش‌های معمول در دنیا تبدیل شده است.

در تهران و سایر شهر‌ها نیز باشگاه‌های بیلیارد زیادی وجود دارد که پذیرای علاقمندان به این ورزش هستند.

وسایل بازی بیلیارد:

طول چوب استاندارد بیلیارد 1,47 سانی‌متر است که شامل سه قسمت نوک، بدنه و دسته چوب می‌باشد. وزن معمولی ترین چوب بیلیارد بین 510 تا 595 گرم است.

گچ: به نوک (تیپ) چوب بیلیارد زده می‌شود تا تماس مناسبی بین چوب و توپ سفید برقرار شود.

تیپ: بر روی نوک چوب بیلیارد نصب می‌شود تا هم آسیب به چوب نرسد و هم امکان ضربات مختلف و چرخشی را میسر کند.جنس و متریال آن از مواد فشرده و چرم است.

چوب: ساخته شده از چوب درخت ون (زبان گنجشک و چوب درخت افرا) یا فایبرگلاس بوده و از سر آن برای ضربه‌زدن به توپ سفید(کیوبال) استفاده می‌شود.

رست: از نظر ظاهری مانند چوب عادی با سر X مانند می‌باشد و هنگامی استفاده می‌شود که توپ سفید در دسترس نباشد. 

مثلث: برای چیدن توپ‌های قرمز در شروع بازی از آن استفاده می‌شود.

اکستنشن: یا همان ته چوب که جدیداً به جای چوب بلند استفاده می‌شود.

مگنت: وسیله ای است که برای نگهداری گچ از آن در حین بازی استفاده می‌شود.

 

اصطلاحات رايج در بيليارد:
Cue Ball (پیتوک): یک توپ سفید بدون شماره است که شما در بازی فقط حق ضربه زدن به این توپ را دارید.
Object Ball: اولین توپی که در طول بازی، پیتوک به آن ضربه می‌زند.
:Break  ضربه ای است که ابتدای بازی به توپ‌های مرتب شده زده می‌شود.
Scratch : هنگامی که شما هرگز نمی‌توانید پیتوک یا توپ طرف مخالف را در پاکت کنید، در غیر اینصورت شما Scratch می‌گیرید و جریمه می‌شوید.
:Frozen  وقتی که توپ هدف به توپ دیگری یا به دیواره میز چسبیده باشد. ضربه زدن به این توپ مقداری دشوار است.
:Position Play  موقعیت بازی، سرعت لازم برای ضربه زدن، چرخش لازم و استراتژی بازی (به کدام توپ و از کجا ضربه بزنیم که بهترین موقعیت را برای ما فراهم کند.)
:Banking a shot  زمانی که شما به پیتوک ضربه بزنید و پیتوک شما به توپ هدف و توپ هدف به دیواره میز برخورد کند و داخل یکی از پاکت‌ها برود. به این معناست که شما یا خیلی خوب بازی می کنید و یا خیلی خوش شانس هستید.
:Combination  این در زمانی صورت می‌گیرد که ما به پیتوک ضربه بزنیم و پیتوک به یکی از توپ‌های خودمان و آن توپ به توپ هدف ضربه بزند و آن را هدایت کند.


تاریخچه بیلیارد

در قدیم بیلیارد به عنوان ورزش افراد ثروتمند یاد می‌شده ولی چند سالی است که این ورزش در ایران به صورت همگانی درآمده و طرفداران خاص خود را یافته است.

 

در قدیم بیلیارد به عنوان ورزش افراد ثروتمند یاد می‌شده ولی چند سالی است که این ورزش در ایران به صورت همگانی درآمده و طرفداران خاص خود را یافته است.

ما در این مقاله انواع بازی را نام برده و یکی از معروف ترین آن‌ها یعنی 8 بال را شرح داده‌ایم.

انواع بازی بیلیارد

1- بازی اسنوکر SNOOKER

2- بازی POOL و زیر شاخه های آن که شامل 8 بال و 9 بال و 10 بال است

3- سبک بازی کارامبول (carom ball)

سبک 8ball

چیدن توپ‌ها

مرحله اول در شروع بازی بیلیارد (سبک ایت بال) این است که توپ ها را روی میز بچینیم. نحوه چینش توپ ها در سبک های مختلف با هم فرق دارد. ایت بال، با 15 توپ هدف و کیوبال(توپ سفید) بازی می‌شود. نکته ای که در چیدن توپ ها باید به آن توجه کرد این است که، همیشه توپ شماره ی 1 در نوک و توپ شماره ی 8 در وسط مثلث قرار میگیرد، در مورد توپ های دیگر قاعده ی خاصی نیست. همچنین کیوبال نیز باید سر جای خودش قرار بگیرد.

بیلیارد

همچنین بخوانید : تنیس

توپ های 8 بال

دو مدل توپ در این بازی وجود دارد، توپ هایی که نوار سفید دارند و به آن‌ها striped گفته میشود و توپ های بدون نوار که به آنها Solid میگویند. تفاوت این توپ ها نشان دهنده ی این است که هربازیکن باید کدام توپ ها را وارد سبد کند.

آغاز بازی

اولین ضربه معمولا با قرعه کشی مشخص می‌گردد. بعد از این که اولین ضربه زده شد، اولین توپی که وارد سبد شود توپ بازیکن را مشخص میکند. یعنی این که اگر فرد توپ نوار دار را وارد سبد کند باید تا آخر بازی توپ های نوار دار را وارد سبد کند و برعکس.

انتخاب دیگر این است که بازیکنی که اولین ضربه را میزند طوری ضربه را وارد کند که حداقل چهار توپ به باند های میز برخورد کند.

  • اگر هیچکدام از این اتفاقات نیفتد بازیکن مرتکب خطا می‌شود و حریف 2 انتخاب دارد:

1- می‌تواند توپ ها را از اول بچیند و ضربه بزند.

2- می‌تواند بازی را ادامه دهد و ضربه ی دوم را بزند.

حالت هایی که ممکن است رخ دهد

  • اگر بازیکن اولین ضربه را صحیح بزند اما به جای توپ های هدف، کیوبال وارد سبد شود

1- تمام توپ هایی که داخل سبد افتاده است در سبد باقی می‌ماند.

2- این ضربه خطاست و با مرتکب شدن این خطا نوبت به بازیکن حریف می‌رسد که ضربه بزند.

3- میز آزاد می‌شود یعنی، در صورت مرتکب شدن این خطا حریف آزاد است هر توپی را بخواهد (نواردار یا بدون نوار) را به عنوان توپ هدف انتخاب کند و بازی را پیش برد.

  • اگر بعد از اولین ضربه، توپی از میز بیرون بیفتد بازیکن دچار خطا شده است. در صورت این اتفاق بازیکن 2 راه دارد

1- به بازی ادامه داده و ضربه ی دوم را بزند.

2- بازیکن می‌تواند کیوبال را برداشته و پشت string line قرار دهد و دوباره اولین ضربه را بزند.

  • اگر توپ شماره ی 8 در اولین ضربه وارد سبد شود

1- کسی که ضربه را زده می‌تواند درخواست چینش دوباره توپ و ضربه ی جدید را بکند.

2- در حالت دوم او می‌تواند به ضربه زدن ادامه دهد.

3- اگر در زمانی که بازیکن ضربه زننده می‌خواهد توپ شماره ی 8 را وارد سبد کند به اشتباه کیوبال را وارد سبد کند، آنگاه بازیکن حریف یکی از این انتخاب ها را دارد:

می‌تواند به بازی ادامه دهد، می‌تواند توپ ها را از اول قرار داده و ضربه بزند و یا می‌تواند کیوبال را به دست گرفته و در جایی که می‌خواهد قرار دهد (توجه کنید که این مکان باید قبل از نقطه ی قرار گرفتن کیوبال باشد) و ضربه بزند.

برای اطلاع از جزئیات و قیمت های باشگاه های بیلیارد حالاورزش کلیک کنید

انتخاب توپ هدف

بعد از زدن اولین ضربه باید توپ هدف خود را انتخاب کنید. همانطور که توضیح داده شد بازی ایت بال دارای دو گروه توپ است، گروه اول توپ های نوار دار (Striped) و گروه دوم توپ های بدون نوار (Solid). قاعده بازی این است که اولین توپی که توسط هر بازیکن وارد سبد شود همان توپ هدف او خواهد بود.

اگر در زمان اولین ضربه، بازیکن توپ نوار دار شماره ی 13 را وارد سبد کند، از آن به بعد باید توپ‌های نواردار را وارد سبد کند.

اگر توپ هدف شما مشخص شد برای جلوگیری از تقلب، همان اول اعلام کنید که توپ هدف شما چیست. بعد از این، باید توپ‎‌ها را به نوبت وارد سبد کنیم. هر بازیکن باید توپ های هدف خود را به ترتیب شماره وارد سبد کند و در نهایت توپ شماره ی 8 را وارد سبد کرده و بازی را ببرد.

اگر در زمان ضربه ی اولیه، توپ هایی از هردو گروه را وارد سبد کردید مجاز هستید تا به انتخاب خود یکی از گروه توپ ها را به عنوان توپ هدف انتخاب کنید. گروهی را انتخاب کنید که توپ های آن موقعیت بهتری دارند.

ادامه ی بازی

وقتی ضربه ی اول زده شد و گروه توپ ها انتخاب شدند بازی ادامه پیدا می‌کند. شما باید توپ های گروه خود را با هر ضربه وارد سبد کنید. اگر یکی از توپ های هدف را با موفقیت بتوانید وارد سبد کنید، می‌توانید به ضربه زدن ادامه بدهید.

در صورتی که نتوانید توپ هدف را وارد سبد کنید یا ضربه ی بدی بزنید که باعث شود توپ هدف وارد سبد نشود نوبت به حریفتان می‌رسد. برای حریف هم این قانون برقرار است و به همین صورت بازی ادامه می‌یابد.

اگر در هنگام ضربه به اشتباه کیوبال را وارد سبد کنید نوبت حریف می‌شود و او می‌تواند کیوبال را هرکجا که بخواهد قرار دهد و ضربه بزند.

خطایی در مورد ضربات ترکیبی وجود ندارد. شما می‌توانید با یک ضربه چندین توپ را از گروه خود را وارد سبد کنید. این کار قانونی است.

این ضربات در یک صورت ممکن است خطا باشد؛ فرض کنید توپ های شما نواردار هستند. اگر تنها یکی از توپ های گروه هدف شما روی میز باقی مانده باشد و بخواهید آن را به همراه توپ شماره ی 8 وارد سبد کنید، اگر هنگام ضربه، اول توپ 8 وارد سبد شود سپس توپ هدف شما، مرتکب خطا شده اید و جریمه می‌شوید. توجه کنید که در همه شرایط ابتدا باید توپ های هدف را وارد سبد کنید و در آخر اقدام به ضربه زدن به توپ 8 کنید.

توپی که می خواهید بزنید را اعلام کنید

اگر می‌خواهید در یک مسابقه شرکت کنید باید بدانید قبل از این که ضربه بزنید باید توپی که قصد دارید وارد سبد کنید را مشخص کرده و آن را اعلام کنید تا ضربه قانونی محسوب گردد. مثلا بگویید توپ شماره ی 4 در گوشه ی میز. اما اگر با دوستان خود بازی عادی و دوستانه می‌کنید نیاز به این کار نیست.

ضربه به توپ شماره ی 8

در متن بالا اشاره کردیم که شما باید ابتدا تمام توپ های گروه خود را وارد سبد کنید و زمانی که توپ های هدف گروه شما تمام شد اقدام به سبد کردن توپ شماره ی 8 کنید.

سعی کنید با اولین ضربه توپ شماره 8 را وارد سبد کنید و اجازه ندهید نوبت به حریفتان برسد، زیرا در انتهای بازی توپ های کمی روی میز باقی می‌ماند و اگر شما موفق به سبد کردن توپ 8 نشوید ممکن است دیگر شانس ضربه زدن به آن را پیدا نکنید و بازی را ببازید.

پایان بازی

همیشه با وارد کردن توپ شماره ی 8 به سبد پیروز نمی شوید. اگر شرایط زیر اتفاق بیفتد بازی را می‌بازید.

1- اگر بعد از ضربه ی اولیه، و در حین بازی عادی، در پی ضربه ی شما توپ 8 از میز بیرون بیفتد شما بازی را می‌بازید.

2- توپ شماره ی 8 را وارد سبدی که اعلام کردید نکنید. برای مثال اگر گفته‌اید که میخواهید توپ 8 را وارد سبد گوشه ی میز کنید ولی به اشتباه آن را وادر سبد دیگری کنید، می‌بازید.

3- اگر بازیکن بعد از اولین ضربه و هنگامی که گروه توپ ها مشخص شده و بازی جریان عادی خود را طی می‌کند توپ شماره ی 8 را به اشتباه وارد سبد کند می‌بازد.

کلیک کن و از تخفیفات باشگاه های بیلیارد تهران لذت ببر!

 

امتیاز
برای امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[جمع: 1 میانگین: 5]
برای اشتراک گذاری کلیک کنید:

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.

Exclamation Triangle Check code