درباره ی تکواندو

درباره ی تکواندو

تاریخچه ی تکواندو

تکواندو ورزش دفاعی رزمی است که تکواندوکار با آموزش کامل می تواند هنر دفاع از خود را یاد بگیرد.

سابقه آن به پنج هزار سال پیش تخمین زده شده است. بارزترین مدارک به جا مانده، مربوط به تصاویری است که در دیوار معابد کشف شده است و در بررسی اسناد تاریخی به جا مانده از امپراطوری های گذشته به واژه ای به نام سوباک برمی خوریم که عبارت از هنر رزمی بوده که در آن از دست ها و پاها استفاده می شده است.

در کشور کره نیز همانند همه کشورهای دارای هنر رزمی خاص، این ورزش اولین بار به منظور دفاع از کشور در برابر بیگانگان به کار گرفته شد و پس از آن با پیشرفت زمان و سازماندهی ورزش های رزمی رشته تکواندو به عنوان ورزش ملی کشور کره در کل دنیا از جمله ایران توسعه پیدا کرد.

امروزه این ورزش به عنوان یکی از رشته های رزمی پر طرفدار در کل دنیا شناخته می شود که رقابت هایی زیبا در سطح جهانی و المپیک را از هنرجویان این رشته شاهد هستیم و هر روزه به خیل طرفداران این هنر زیبا اضافه می شود، چرا که این ورزش به عنوان روش مؤثر در دفاع شخصی، دفاع از میهن و روشی از زندگانی که مملو از ارزش های اخلاقی در سطح بالاست، شناخته می شود.

سبک های تکواندو

تکواندو امروز در دنیا دارای دو سبک پومسه و هیانگ می باشد.

سیستم تکواندو در کشور کره و بیشتر کشورهای جهان پومسه می باشد و بیشتر تکنیک های آن براساس سرعت بالا اجرا می شود و مقر آن در کره جنوبی به نام فدراسیون جهانی تکواندو (WTF) فعالیت دارد.

کسی که هنر رزمی تکواندو را فرا می گیرد با تمرینات مختلف جسمی و روحی خود را برای رویاروئی با حریفان در زمین مبارزه آماده می کند. اما تمرینات به همین جا ختم نمی شود.

کسی که تکواندو می آموزد یاد می گیرد که دارای روحیه از خود گذشتگی و استقامت نیز باشد و بر خود واجب می داند که در برابر بی عدالتی های جامعه بی تفاوت نباشد و به همنوعان خود کمک کند.

مطلب مرتبط زیر را از دست ندهید : آیا می دانید کاراته چیست؟

شاخه های مختلف ورزش تکواندو

در ورزش زیبای تکواندو با توجه به علاقه و استعداد افراد در سنین مختلف شاخه های زیبا و جذابی ایجاد شده است و تکواندوکاران می توانند با توجه به توانایی، استعداد و علاقه خود به هر یک از این شاخه ها به صورت حرفه ای در سنین مختلف بپردازند.

که عبارت اند از:

1. کیوروگی (مبارزه)
2. پومسه (اجرای فرم های تکواندو)
3. هانمادانگ (بخش نمایشی تکواندو)

کیوروگی (مبارزه)

به بخش «مبارزه در تکواندو» کیوروگی گفته می شود، که تکواندوکاران در این بخش براساس رده کمربند، وزن و رده سنی دسته بندی شده با یکدیگر براساس قوانین فدراسیون جهانی تکواندو مبارزه می کنند.

در زمان انجام تمرینات و رقابت های کیوروگی تمامی تجهیزات ایمنی این ورزش که شامل هوگو (محافظ تنه)، کلاه، دستکش، روپایی، کاپ یا نانشیم (محافظ پایین تنه) محافظ لثه، ساق بند و ساعدبند برای نوجوانان وجوانان و نقاب برای رده سنی خردسالان و نونهالان است راحتمااستفاده نمایید.

مبارزین به دو رنگ هوگو آبی (چونگ) و هوگو قرمز (هونگ) در زمین از یکدیگر متمایز می شوند.

پومسه

اجرای اصولی، درست و کاملا قانونمند تکنیک های دست و پا بر روی نشست ها در تکواندو قسمت زیبای پومسه را تشکیل می دهد.

پومسه ها به تصویب فدراسیون جهانی تکواندو در همه دنیا به یک شکل اجرا می شوند.

ملاک تغییر کمربند در زمان ارتقای هنرجویان اجرای پومسه های استاندارد مرتبط با آن درجه از کمربند به همراه تکنیک های پا می باشد.

امروزه در بخش پومسه در جهت افزایش زیبایی و بهره مندی از نبوغ هنرآموزان علاوه بر پومسه استاندارد، پومسه آزاد و پومسه ابداعی نیز داریم که هر کدام مسابقات و قوانین اجرای متفاوت دارند.

هان مادانگ

هان مادانگ یک اصطلاح کره اي و به معناي گردهمایي خانوادگي است.

هان مادانگ تکواندو، گردهمایي خانواده بزرگ تکواندو است که هر یک از اعضاي خانواده دستاورد ها و نو آوري هاي خود را در معرض دید و قضاوت دیگران قرار مي دهد.

با توجه به معناي هان مادانگ، تنوع رشته ها به گونه اي انتخاب شده اند که هر یک از اعضاي خانواده با هر اندازه توانایي فیزیکي، فکري، روحي و فني بتواند در این گردهمایي شرکت نماید.

در مسابقات هان مادانگ رشته هاي مختلف تکواندو به جز کیوروگي وجود دارند.

مسابقات هان مادانگ شامل طیف وسیعي از مهارت هاي تکواندو است و جذابیت خاصي براي اساتید طراز اول جهان دارد. مسابقات هان مادانگ را مي توان جشنواره یا نمایشگاه بین المللي تکواندو دانست.

تو تکواندو اصل اول، حرفه ای و مجرب بودن استادته
با کلیک، باشگاه ها و مربیان باتجربه حرفه ای رو مشاهده و انتخاب کن

امتیاز
برای امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[جمع: 0 میانگین: 0]
برای اشتراک گذاری کلیک کنید:

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.

Exclamation Triangle Check code