آیا دویدن باعث آسیب زانو شود؟

آیا دویدن باعث آسیب زانو شود؟

همگی میدانیم که دویدن یک ورزش هوازی فوق العاده خوب برای کاهش وزن و تناسب اندام میباشد. اما نگرانی هایی بابت آسیب دیدگی و فشار به زانوها در بین عموم دیده میشود.
در این مقاله سعی داریم این مورد را کامل بررسی کنیم:
وزن منتقل شده به زانوها در هنگام دویدن ۴ یا ۵ برابر وزن بدن‌ می باشد، پس بدیهی است که اگر وزنتان بالاست و برای کاهش وزن میدوید بایستی بسیار محتاط باشید زیرا زیرا وزن اضافی شما، فشار زیادی به زانوهای‌تان وارد می‌کند و اگر بطور مثال شما 10 کیلو اضافه وزن داشته باشید حدود 50 کیلو فشار اضافی به زانوهایتان وارد می‌شود!

اهمیت عضلات

عضلات اولین خط دفاعی در هر فعالیتی هستند. اگر عضلات فشار را درست دریافت نکنند، استخوان‌ها، مفاصل و غضروف‌ها مجبور هستند این فشار را جذب کند و اگر نامتعادل باشید، جذب فشار هم نامتعادل و نامتناسب خواهد بود. دویدن، نیروی انتقالی به مفاصل را افزایش داده و بنابراین نیروی نامتعادل هم افزایش می‌یابد.

آسیب زانو

زانو طوری طراحی شده که خم و راست شود . آسیب دیدگی زانو زمانی ایجاد می‌شود که زانو در صفحه جلویی و عرضی در اثر استفاده نادرست و طولانی، حرکت می‌کند که اگر هنگام راه رفتن، فعالیت نکند، پس مطمئناً درست نمی‌دوید.

راهکارهایی که از آسیب دیدگی زانو جلوگیری میکند

به‌خوبی گرم کنید

گرم کردن بایستی درست و دینامیک باشد، می‌توانید مطمئن شوید عضلات‌تان به‌طور انعکاسی کار می‌کنند. گرم کردن دینامیک، الگوی حرکتی خاصی است که عضلات را همانجوری که برای انجام حرکت مناسب است گرم و آماده می‌نماید، مانند حرکت لانچ یا اسکوات

میان تنه را قوی کنید

افزایش استحکام و قدرت میان تنه، به بدن‌تان کمک می‌کند نیرو را به‌درستی جذب کرده و مقداری از فشار روی زانوها بکاهد. منظور از میان تنه همان شکم، عضلات سرینی، باسن و عضلات پهلویی است.

به حال صحیح بدوید!

وقتی می دوید، تمرکزتان روی حفظ تراز زانوها باشد. دوندگان نامتعادل، زانوهای‌شان را به سمت پایین می آورند، سعی کنید آن‌ها را راست نگه دارید.

تجهیزات استاندارد استفاده کنید

کتونی های خوب و استاندارد برای خودتان تهیه کنید که مخصوص دویدن طراحی شده‌اند.

هنگام درد متوقف شوید

هنگام دویدن و کلیه فعالیتهای دیگر ورزشی، به بدن خود توجه کنید. و اگر دردی احساس کردید، دست از حرکت بردارید و ورزش را متوقف کنید تا توسط یک پزشک بررسی کامل روی عضلاتتان صورت پذیرد.

آسیب دیدگی زانو

راهکارهای جذاب برای ورزش و سلامتی شما داریم …… کلیک کنید

نتیجه اینکه دویدن ورزش بسیار مفیدی هست و به شما کمک می‌کند وزن کم کنید و به تناسب اندام برسید، مخصوصاً اگر همزمان تغذیه خود را حرفه ای مراعات کنید ، شاهد تأثیرات حتی بزرگتری هم خواهید بود و به سلامتی جسمی خود کمک بزرگی خواهید کرد.
همزمان با کم کردن وزن اضافی، فشار زانوهایتان هم سریعاً کاهش پیدا خواهد کرد و نتیجه خوب دیگر این است که دویدن و سایر فعالیت‌های ورزشی به مفاصل‌ فشار وارد کرده یا از فشار آن کم می‌کنند که موجب بهبود گردش خون در این نواحی می‌شود، خون و اکسیژن تازه وارد کرده و مانع از تحلیل رفتن و ضعیف شدن مفاصل می‌گردد. اما اگر مفصل شما خارج از راستا و استانداردهای ورزشی باشد، ریسک آسیب دیدگی وجود دارد.

امتیاز
برای امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[جمع: 0 میانگین: 0]
برای اشتراک گذاری کلیک کنید:

۱ نظر

  • سعید

    ممنون بابت این مطلب خوب. من که نمیدونستم، وقتی چاق بودم، خیلی دوییدم و کمک کرد به لاغریم ولی واقعا زانو و کشکک زانو و مینیسکمو داغون کرد. :((

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.

Exclamation Triangle Check code